ویزیتور حرفه ای کیست و چه ویژگی دارد؟

ویزیتور حرفه ای کیست و چه ویژگی دارد؟


خب دوستان عزیز قصد دارم در این مقاله در خصوص شغل ویزیتوری با شما بیشتر صحبت کنم و مطالبی را ارائه کنم تا شما بتوانید به عنوان یک ویزیتور کار خودتان را بهتر و حرفه ای تر انجام دهید.

مردم دوست دارند با افراد حرفه ای و قابل اعتماد کار کنند.

شما هم باید قبل از اینکه وارد این حیطه بشید یک بار با خودتان کنار بیایید و تصمیم جدی بگیرید، اگر به دلیل نبود شغل دیگر، فرار از بیکاری، اشتغال در یک شغل پاره وقت و.. میخواهید وارد این کار شوید خیلی نمی توانید موفق باشید. و از این کار خیلی زود خسته و ناامید خواهید شد.

یک داستان جالب از استخدام

به خاطر دارم که چند وقت پیش قرار بود تعدادی نیروی فروش برای یک شرکت استخدام کنیم و آگاهی نیز ارائه کردیم، اغلب افرادی که مراجعه می کردند اصلا شناختی نسبت به اینکار نداشتند، از روی بیکاری و فشار زندگی می خواستند وارد شوند و یا حتی یک کتاب هم در این حوزه مطالعه نکرده بودند. وقتی از آنها سوال می کردم که یک نیروی فروش باید چه ویژگی هایی داشته باشه همه از خوب صحبت کردن و روابط عمومی صحبت می کردند، که واقعا اصلا کافی نبود. همانطور که در بالا اشاره کردم باید با دید باز و با کمال میل وارد این حوزه شوید، در غیر این صورت موفقیتی نخواهید داشت.

دشواری ویزیتور بودن:

کم نیستند کسانی که ویزیتوری را شغلی ساده و دم‌دستی در نظر می‌گیرند.حتی بسیاری از آن‌ها که بر تفاوت بازاریاب بودن و ویزیتور بودن تأکید دارند، فکر می‌کنند با این کار، فعالیت و حرفه‌ی خود را از ویزیتورها تفکیک می‌کنند.

این در حالی است که ویزیتوری، مهارت بسیار می‌خواهد و چالش‌هایی دارد که حتی گاهی اوقات، در موقعیت‌های ظاهراً پیچیده‌تر فروش وجود ندارد.

از آن‌جا که اختیار ویزیتور در پیشنهاد فروش بسیار محدود است (معمولاً نه در قیمت دست بازی دارد و نه در شرایط پرداخت و مواردی مانند این‌ها) و عملاً از طرف شرکت به او تکلیف شده که محصولات خاصی را بفروشد، ویزیتور بودن به مهارت ارتباطی عالی و توانایی بالا در مذاکره نیاز دارد.

همچنین قدرت رابطه سازی و ایجاد ارتباط عاطفی با مشتریان، بسیار مهم است و نقش تعیین‌کننده‌ای در موفقیت یک ویزیتور دارد.

بریم سراغ مزیت های ویزیتوری

خب دوستان بسیاری از افراد موفق شغل خودشان را از ویزیتوری آغاز کرده اند و بسیاری از تجارب و موفقیتی هایی که امروز دارند را مدیون ویزیتوری خودشان در گذشته هستند. چراکه با ویزیتوری به صورت کاملا عملی تمامی آموخته های خود را تمرین می کردند و از تمامی اخبار بازار، تغییرات، تمایلات مشتریان، دلایل خرید و عدم خرید و بسیاری موارد دیگر اطلاع کسب می کردند.

هر تصمیمی هزینه ای دارد:

شما هر تصمیمی که بگیرید بهایی دارد و هزینه هایی دارید، باید با دید باز تصمیم بگیرید و قدم در این حیطه یعنی ویزیتوری و یا فروش وارد شوید.

تمرکز اصلی بنده در این مقاله بر روی شغل شریف ویزیتوری است و در مقالات بعدی در مورد شغل فروش هم و مدیریت فروش هم با شما صحبت خواهم کرد.

خب الان الان که تصمیم گرفتی وارد این شغل بشی میخوام راهنمایی کنم که چطور ویزیتور حرفه ای و موفقی شوی.

اول از همه وظیفه ویزیتور چیست؟

ساده‌ترین تعریف برای وظیفه ویزیتور، این است که بگوییم کار ویزیتور، بازدید از محل مشتریانو دریافت سفارش کالا از آنان است.

بنابراین می‌توان گفت:

دست ویزیتورها، در قیمت گذاری و نیز شرایط تحویل محصول، چندان باز نیست و بر اساس آن‌چه از طرف واحد فروش شرکت به آن‌ها تکلیف می‌شود و هدف‌هایی که برای فروش در نظر گرفته می‌شود نسبت به گرفتن سفارش از مشتریان اقدام می‌کنند.البته ترغیب و متقاعدسازی مشتریان به خرید بر اساس ترجیحات شرکت نیز از جمله کارهایی است که معمولاً از ویزیتورها انتظار می‌رود.

با توجه به این‌که حوزه‌‌های بازاریابی و فروش، تفاوت بسیاری با هم دارند، به نظر می‌رسد بهتر است بازاریاب برای کسانی به کار رود که فعالیتی نزدیک‌تر به بازاریابی دارند.

آیا ویزیتورها صرفاً با مراجعه حضوری می‌فروشند؟

از آن‌جا که کلمه‌ی ویزیت به معنای بازدید است، نخستین فرض بر این است که ویزیتورها، به بازدید مشتریان می‌روند.چنان‌ که بسیاری از ویزیتورها در صنایعی مانند صنایع غذایی،‌ پیوسته به فروشگاه‌های سطح شهر سر می‌زنند و از آن‌ها سفارش می‌گیرند.

اما امروزه، فروش تلفنی و ارتباط ایمیلی و سایر ابزارهای مشابه، در برخی صنایع نیاز به حضور را کمتر کرده است.

بنابراین ممکن است ویزیتورها، الزاماً به بازدید فیزیکی و مراجعه به فروشگاه‌ها بر اساس یک فهرست یا نقشه‌ی شهر، اقدام نکنند و صرفاً با تماس تلفنی یا سایر ابزارها، کارها را پیگیری کنند.

اصل و عصاره‌ی ویزیتور بودن این است که فهرست مشخصی از مشتریان و نیز فهرست ثابتی از محصول‌ها با قیمت و ویژگی‌های مشخص وجود دارد و آن‌ها دائماً بین این مشتریان، می‌چرخند و تلاش می‌کنند سفارش‌های جدید را دریافت کنند.

معمولاً این واحد فروش در شرکت است که فهرست محصولات را تغییر داده و نیز مشخصات مشتریان را ارائه می‌کند.

پیشنهاد می شود مقاله:

چگونه ویزیتور فروش موثرتری باشیم و درآمد خود را افزایش دهیم؟
را مطالعه فرمایید.

خصوصیات و ویژگی های ویزیتور حرفه ای

یک ویزیتور خوب باید برون گرا باشد، به این معنا که قادر باشد به سادگی با دیگران ارتباط مؤثر برقرار نمایدو همچنین باید نکات ذیل را طی انجام شغل خود رعایت نماید:

 گام اول: داشتن ظاهری آراسته و مرتب:

یکی از مهم ترین نکات در این شغل، داشتن ظاهری کاملاً آراسته و مرتب می باشد. متأسفانه گاهی مشاهده می گردد که، برخی ویزیتورها با وضعیت پوششی کاملاً نامطلوب اقدام به ویزیتوری می نمایند. لازم است یک ویزیتور لباس مناسب (نه الزاماً گران) بپوشد و به مرتب بودن سر و صورت خویش هم توجه خاصی داشته باشد. یک ویزیتور حرفه ای حتماً کفش واکس زده به پا می نماید، با لباس اتو کشیده به دنبال فروش می رود و همیشه یک لباس مناسب و کاملاً مرتب به تن می نماید.

چند روز پیش در یک فروشگاه بودم که ویزیتور شرکت میهن را دیدم که جهت مذاکره با مشتری وارد شد، به دلیل سرد بودن هوا از کاپشن استفاده کرده بود که خود شرکت به آنها ارائه کرده بود و لوگو میهن در جلو پشت آن درج شده بود. اینکار حس توجه و مهم بودن را به مخاطب القا می کند و حس اینکه مشتری در حال مذاکره با یک شرکت بسیار قوی است که به پوشش ویزیتورهای خودش هم اهمیت می دهد.

حتی کیف ویزیتور حرفه ای هم باید تمیز و سالم باشد و همچنین درون آن نیز مرتب باشد. گاهی دیده می شود که ویزیتور برای پیدا نمودن یک خودکار یا برگه فاکتور چند دقیقه ای کیف خود را جستجو می نماید. این وضعیت در مقابل صاحب فروشگاه اصلاً صورت خوشی ندارد و پسندیده نمی باشد.

دوستان عزیز مشتریان امروزه بسیار باهوش تر از گذشته شده اند، و تمامی جزئیات را بررسی می کنند.

آنها روزانه با افراد و ویزیتورهای زیادی سروکار دارند و خیلی زود متوجه می شوند که فرد مقابل چقدر توانایی دارد.

گام دوم: اعتماد به نفس و قدرت بیان:

بعضی از ویزیتور ها در همان ابتدای ورود خود با لحنی آهسته و اندکی مضطرب از صاحب فروشگاه می پرسند: آیا از این محصول سفارش می دهید؟ یا این که امروز سفارش جدید دارید؟ و صاحب فروشگاه ها نیز معمولاً پاسخ منفی می دهند.

از ارکان مورد نیاز یک ویزیتور حرفه ای قدرت بالای اعتماد به نفس و بیان قوی و حرفه ای می باشد. اگر فروشنده و ویزیتور به این سلاح یعنی ارتباط موثر مجهز نباشد، قادر به کسب موفقیت چندانی نخواهد بود. یک ویزیتور باید در مرحله اول با نگاهی که به درون فروشگاه می اندازد، کم یا زیاد بودن محصولات خویش را تشخیص دهد. ویزیتور نباید مستقیم به سراغ فروش برود، ابتدا کمی صحبت و بعد بگوید فلان محصول را در قفسه ندارید، ۳ کارتن سفارش ثبت نمایم؟

به یاد داشته باشید که استفاده از عبارت های مثبت، میزان فروش شما را تحت تأثیر مثبت خود قرار می دهد، عبارت های منفی مانند سفارشی ندارید؟ شنونده را به سمت ارائه پاسخ منفی سوق و یا او حداقل میزان را سفارش می دهد.

یک ویزیتور حرفه ای نباید از پاسخ های منفی مشتری ها هراسی داشته باشد، باید به فروش ادامه دهد و اعتماد به نفس خویش را حفظ نماید. در ویزیتوری ممکن است بسیاری از مشتری ها در نخستین ملاقات ها پاسخ منفی به دریافت محصول بدهند، که ممکن است فروشنده های تازه کار و کسانی که روحیه مطلوب برای این کار را ندارند، خیلی سریع از این کار خسته گردند.

شما هر درخواستی دیگران از شما داشته باشند را بله می گویید؟؟ پس نباید انتظار داشته باشید که با هر بار مراجعه پاسخ بله دریافت کرده و بتوانید فروش داشته باشید.

باید به فروش به صورت یک فرآیند نگاه کنید و خیلی وقتها هم آنقدر آنرا تکرار کنید تا بتوانید به نتیجه برسید و سفارش از مشتری خودتان دریافت کنید.

ویزیتور حرفه ای

گام سوم: فروش و ویزیت باید داخل فروشگاه انجام گردد:

شاید به هر دلیلی صاحب فروشگاه داخل فروشگاه خود نباشد و بیرون ایستاده باشد، ویزیتور به هیچ عنوان نباید کار ویزیت را در بیرون فروشگاه انجام دهد. از صاحب فروشگاه تقاضا نمایید به درون فروشگاه بیاید، محصولات را رصد و بعد اقدام به سفارش گیری نمایید.

گام چهارم: هیچ گاه میان صحبت های صاحب فروشگاه با مشتری وارد نشوید:

شما به عنوان ویزیتور حرفه ای باید آگاه باشید که نه شما، نه محصولاتی که می فروشید، مهم ترین اولویت کسب و کار صاحب فروشگاه نمی باشد. به طور حتم مشتری برای صاحب فروشگاه، اولویت نخست است. هیچ گاه به هنگام حضور مشتری در فروشگاه و صحبت فروشنده با مشتری، شما وارد صحبت آن ها نگردید. این امر شما را به یک ویزیتور غیرحرفه ای و البته مزاحم تبدیل می نماید. اکر در فروشگاه مشتری بود صبر کنید تا از فروشگاه خارج شود و بعد صحبت کنید، در این بین سعی کنید با دیدن کالاها در فروشگاه خودتان را برای یک پیشنهاد مناسب آماده کنید.

گام پنجم: آشنا با چیدمان فروشگاهی:

 بهتر است که (ویزیتور حرفه ای) با اصول چیدمان فروشگاهی آشنا باشد. این آشنا بودن به او کمک می نماید، بهترین نقطه فروشگاه را برای چیدمان محصولات خود به صاحب فروشگاه پیشنهاد نماید، تا فروش محصولات سریع تر و بهتر گردد. یک ویزیتور حرفه ای همواره تسلط زیادی روی نحوه چیدمان درست کالاها دارد.

با توجه به نکات بالا اگر تصمیم دارید به شغل ویزیتوری بپردازید، لازم است که اصول آن را بدانید، به آن علاقه داشته باشید و برای موفقیت در آن صبور و باحوصله باشید.

گام ششم: سعی کنید پیشنهادات خوبی ارائه کنید

شما باید سعی کنید متناسب با هر مشتری، کالاهایی که دارید و میزان تمایلات هر فروشگاه به فروش محصولات پیشنهادات خوب و جذابی را ارائه کنید. در پیشنهاد شما باید منافع مشتری هم بسیار لحاظ شده و پررنگ باشد. اگر پیشنهاد شما جذاب است اما می دانید که مشتری ظرفیت و توانایی فروش این تعداد کالا را ندارد و ممکن است در آینده ضرر کند اصلا اینکار را انجام ندهید.

شما به عنوان یک (ویزیتور حرفه ای) باید به شرکت خودتان اطلاعات مشتریان را منتقل کنید و با خلاقیتی که دارید پیشنهادات را متناسب با هر مشتری به آنها ارائه کنید. مطمن باشید که اگر چند بار از پیشنهادات شما سود ببرند و موفق باشند در دفعات بعدی کار شما بسیار آسانتر خواهد بود.

گام هفتم: پاسخگو و پیگیر باشید

ویزیتور حرفه ای

شما به عنوان یک (ویزیتور حرفه ای) باید همواره در دسترس باشید، اگر مشتری تماسی با شما گرفت به سرعت پاسخ دهید، اگر موردی را مطرح کردند به سرعت پیگیری و نتیجه را اعلام کنید تا مشتری کاملا در جریان امور قرار گیرد و بداند که اگر کاری را به شما بسپارد شما حتما آنرا انجام خواهید داد. این ویژگی بارز یک ویزیتور حرفه ای است.

گام هشتم: صداقت، صداقت و صداقت است

این موضوع بسیار بسیار اهمیت دارد، شاید فکر کنیم که اگر صادقانه صحبت کنیم مشتری از ما خرید نخواهد کرد و یا کم خرید خواهد کرد، درسته شاید اینگونه باشید اما شما می خواهید ویزیتور حرفه ای باشید، حرفه ای بودن و حرفه ای شدن بهایی دارد، نیاز به وجه تمایز دارد، نیاز به صبر و حوصله دارد. شما نتیجه صداقت خودتان را در آینده کسب خواهید کرد.

باید تفکر سیستمی داشته باشید و نگاه به آینده چراکه شما نمی خواهید فقط یکبار کالا بفروشید می خواهید ارتباطی ایجاد کنید که مشتری بارها و بارها از شما خرید کرده و به شما وفادار باشد.

گام نهم: یادگیری، یادگیری و یادگیری است 

گامی که بسیار اهمیت دارد و باید برای آن برنامه ریزی کرد و در ادامه با ارائه این آموزش می توانید کیفیت و میزان ویزیت مثبت خودتان را افزایش دهید. 

ویزیتوری
آموزش ویزیتوری

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. hadafmn
  12:11 1397/11/02

  سلام استاد گرامی
  وقت تون بخیر
  مقاله فوق‌العاده عالی بود سپاسگزارم
  به نکاتی اشاره شده که هر کسی با رعایت کردن این نکات میتونه به موفقیت های چشم گیری برسه
  سپاسگزارم،سپاسگزارم
  موفق باشید

  • طائی محمدرضا
   12:03 1397/11/04

   سلام وقت شما بخیر
   خوشحالیم از اینکه مقاله برای شما مفید بوده است، برای شما موفقیت های بیشتر را آرزو می کنیم.

  • رامین
   4:16 1400/02/10

   سلام ممنون از مطالب مفیدتون .
   من ارشد مدیریت بازرگانی بازاریابی
   چهار سال ویزیتور و بازاریاب شرکتی بودم طی این مدت با همه نوع شخصی برخورد داشتم باور کنین سرو کله زدن با هر شخصی ک نوع طرز فکر و نگرشش ، ذهنیت ، فهم و درکش به مسعله وو خیلی دشواره ک باورهات رو بهش القا کنی چرا چون هر شخصی ایدئولوژی منحصربفرد از نگاه خودشو داره ، فقط پی بردم ک مرور زمان و شناخته شدن و تسلیم نشدن دخیل در پیروزی یک ویزیتور حرفه ایه..

  • طائی محمدرضا
   7:27 1400/02/14

   سلام آقا رامین عزیز
   ممنونم از شما و نظر ارزشمندی که ارائه کردید، بله در این شغل با افراد مختلف و طرز فکر های مختلف روبرو می شویم. شما راه درستی را پیش گرفتید و برای شما آرزوی موفقیت دارم.

 2. حسین
  12:50 1398/10/20

  سلام
  من با ده سال سابقه کاری تو یه داروخانه تازه وارد بازار کار ویزیتوری شدم و تو یه شرکت بزرگ استخدام شدم و دوهفته هستش که شروع به کار کردم و یه خورده فروشم پایین هستش و تو شرکت فشار میارن به من و ویزیتوری که ۵ سال سابقه کاری داره و فروشش بالا هستش با حرف هاش اذیتم میکنه
  کلی ریختم بهم و نمیدونم چکار کنم؟

  • طائی محمدرضا
   8:18 1398/10/26

   سلام دوست عزیز شروع هر کار جدید و مسیر جدید سختی های خاص خود را دارد. شما باید تلاش خودتان را بیشتر کنید، روی مهارت های خودتان کار کنید، بیشتر یاد بگیرید و نقاط ضعف خودتان را بهبود دهید، بدون شک اگر به شما فرصت نخواهند بدهند شما نمی توانید موفق شوید، سعی کنید روی کار و موفقیت خودتان تمرکز کنید و کمتر تحت تاثیر قرار بگیرید و از مدیریت بخواهید اجازه ایجاد ارتباط به شما بدهد تا بتوانید به موفقیت برسید.

 3. بهزاد یوسفی
  8:57 1401/10/26

  سلام وقت شما بخیر مطالب بسیار جالب وآموزنده بود وبعضی از انها برای من کلیدی بودند . ممنون وسپاسگزارم

  • طائی محمدرضا
   8:55 1402/04/09

   سلام بهزاد جان ممنونم از نظر ارزشمندی که داشتی، برات ارزوی موفقیت و توفیق روز افزون دارم.
   شاد و سربلند باشی

 4. Sssssss
  1:13 1402/04/02

  سلام وقت بخیر من الان حدود یک ماه که تو یه شرکت پخش مشغولم و فروشم روز های اول خوب بوده و با اعتماد به نفس محصولات رو معرفی میکردم اما الان متوجه شدم که بخاطر سوء نبارداری و نبود کولر محصولات خراب و فاسد دست مشتری هام میرسن و شرکت به هیچ عنوان به اعتراض من یا مشتری گوش نمیده و فقط میگه تعويض میکنیم تاحالا چندتا از مشتریان خوبم رو بخاطر این موضوع از دست دادم این جدا از قیمت بالای اجناس که عمده فروشی به قیمت تک فروشی واقعا نمیدونم چکار کنم و دوست دارم تو بازار چهره خوبی از خودم بسازم لطفا راهنماییم کنید (متن پیام نشان ندهید لطفا)

  • طائی محمدرضا
   8:54 1402/04/09

   دوست عزیز سلام
   قطعا از دست دادن مشتری توسط شما باعث آسیب به شبکه فروش شرکت پخش نیز خواهد شد و مشتریان ریزش خواهند کرد، شما در ابتدا تلاش خودتون را جهت بهبود شرایط و رفع مشکلات مشتریان انجام دهید و سعی کنید که دید مدیران شرکت پخش را نسبت به اهمیت مشتری مداری بهتر کنید، در نهایت اگر شرایط بهبود پیدا نکرد به فکر تغییر شرکت باشید و در شرکت جدید حتما بررسی کنید که این موارد را به خوبی رعایت کنند. برای شما ارزوی موفقیت دارم