چگونه کسب و کار خودمان را در شرایط کنونی بحران اقتصادی حفظ کنیم؟؟

چگونه کسب و کار خودمان را در شرایط کنونی بحران اقتصادی حفظ کنیم؟؟

دوستان عزیز همانطور که مطلع هستید شرایط اقتصادی و فضای کسب و کار امروز کشورمان مناسب نیست، در این شرایط اکثریت مردم به دنبال تامین نیازهای اولیه خودشان هستند و بسیاری از هزینه ها را از زندگی خود حذف می کنند تا بتوانند در این شرایط سخت به زندگی خودشان ادامه دهند. در این مقاله قصد دارم راه ها و روش هایی را با شما مطرح کنم که در شرایط کنونی بهتر کشتی کسب و کار خودتان را هدایت کنید.

۱۲ مرحله ای که با انجام آنها می توانید در شرایط امروز اقتصادی کشور بقا داشته باشید و به حرکت خودتان ادامه دهید:

 • اولویت را به بقا دهید نه به سود

باید سعی کنید در شرایط کنونی به دنبال بقا باشید تا کسب سود چراکه به دلیل نواسانات بسیار زیاد قیمت ها امکان خیلی کسب سود دائمی و بالا خیلی قابل دستیابی نیست.

 • هزینه های خودتان را کاهش دهید

یکبار فرآیند های خودتان و هزینه هایی که دارید را مورد بررسی مجدد قرار دهید تا ببینید کجاها هدر رفت هزینه دارید و کجاها می توانید هزینه های اضافی و غیر ضروری را حذف کنید تا حفظ سرمایه بیشتری داشته باشید.

 • نیروی کار آمد خودتان را حفظ کنید

رکود و بحران با هیچ کسب و کاری شوخی ندارد حتما لیست پرسنل خودتان را مجدد مورد ارزیابی قرار دهید  و چیدمان آنها را متناسب با شرایط فعلی تغییر دهید تا عملکرد خودتان را بتوانید حفظ کنید.

 • نقدی فروشی را با حاشیه سود کمتر اولویت دهید

در شرایط فعلی فروش نقدی با سود کمتر بسیار بهتر است از فروش بیشتر با ریسک بالاتر و فروش مدت دار

 • ارتباطات و همبستگی درون سازمانی خودتان را افزایش دهید

باید در درون سازمان تمامی واحد ها اتحاد و همبستگی خود را حفط کنند و بیشتر از گذشته ارتباطات خود را تقویت کنند تا بتوانید به درستی از شرایط بحرانی فعلی عبور کنید. مثالی برای شما بزنم اگر کشتی شما سوراخ شده است و کشتی در حال پر شدن از آب می باشد همگی دست به دست هم بدهید و با سلط آب ها را به بیرون بریزید تا کشتی شما به ساحلی امن و ایمن برسد. اگر بگوییم کشتی سوراخ نیست و هیچ حرکتی نکنیم مطمن باشید غرق خواهیم شد.

 • شرایط حاضر را برای نیروهای خودتان به درستی توضیح دهید

حتما با تیم خودتان جلساتی را در جهت توضیح شرایط کنونی برگزار کنید تا آنها نیز در تصمیم ها و نحوه عملکرد خود با شما در یک راستا قرار بگیرند.

 • به صورت روزانه آمار و اطلاعات را دنبال کنید

آمار فروش، قیمت ها و نحوه توزیع کالای خودتان را روزانه بررس کنید و هر کجا که روند فروش را غیر عادی دیدید مجدد تجدید نظر کنید.

 • طرحهای توسعه ای را فعلا متوقف کنید

در شرایط کنونی که به دنبال بقا هستید تا حد امکان طرح های توسعه ای خودتان را متوقف کنید تا شرایط کمی بهبود داشته باشد و سپس شروع به انجام کنید.

 • مطالعه، آموزش و انجام امور مشاوره ای را جدی بگیرید

حتما در زمینه های مختلف از جمله تحلیل بازار، بهترین روش های سرمایه کذاری، روش های مدیریت در شرایط رکود و بحران اقتصادی و موارد دیگر را در دستور کار خود  و پرسنل قرار دهید .

 • سبد محصولات و نحوه فروش خودتان را بازنگری کنید

در شرایط کنونی تمرکز تولید و تزیع را بر روی کالاهایی که انمکان تولید آسان تر و سریعتری دارند داشته باشید تا بتوانید شرایط را بهتر کنترل و مدیریت کنید.

 • هیچگاه فروش خودتان را متوقف نکنید

در هر صورت سعی کنید فروش خودتان را متوقف نکنید و با حداقل های ممکن ادامه دهید تا هم بازار و هم مشتریان خودتان را از دست ندهید.

 • به دنبال فرصت هایی که در دوران رکود به وجود می آیند باشید.

در علم مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک مبحث را داریم به نام جدول SWOT که تحلیل فرصت ها و تهدیدات است برای همین هم ما باید در این تحدیدهایی که با آنها روبرو هستیم به دنبال فرصت باشیم. یکی از این فرصت ها ایجاد درآمد دلاری است، یکی تبدیل بخشی از سرمایه خودمان به دلار، مورد دیگر در صورت امکان اقدام به صادرات و … که متناسب با شغل و کسب و کاری که داریم می توانیم راهکارهای مناسب را پیداکنیم.

دوره صوتی روشهای افزایش فروش در شرایط رکود و بحران اقتصادی

پیشنهاد می شود مقاله: فرق رکود با بحران اقتصادی

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۸۵

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *